جزئیات خبر

گالری چهارسو


نام: گالری چهارسو/
موقعیت: جزیره کیش، مجتمع تجاری تفریحی میکامال، راسته بازار ایرانی، غرفه شماره ۳۶۰/
دفتر معماری: دفتر معماری هورشید/
معمار مسئول: مهرآسا چمنی /
تیم طراحی: فاطمه کریمی/
تاریخ: ۱۴۰۰-۱۴۰۱/
زیربنا: ۲۷۰ مترمربع /
نوع: طراحی داخلی/
تاسیسات الکتریکی: علی مردانی
تاسیسات مکانیکی: علی محرمی
نورپردازی: شرکت نورانه
اجرا: دفتر معماری هورشید
مدیر اجرایی: کاوه خطیبی/
تیم اجرایی: علی اشتیاقی، نادیا رضایی، رویا راستین
طراح سه بعدی: فاطمه کریمی/
گرافیک: مهسا رجب پور، احسان فروزیده/
جایزهرتبه دوم جایزه معماری و معماری داخلی ایران، ۱۴۰۱ /
عکاس: استودیو دید
کارفرماپارس میکا کیش، آقای کشتکار
مصالحپارکت، کاشی دست ساز، ام دی اف، سیم بوکسل، کناف

 

مجتمع تجاری-تفریحی میکامال مجموعه ای در حال ساخت با کاربری های متفاوت است. معماران و مجریان در ساخت واحدهای این مجموعه، ملزم به رعایت قوانین و استاندارهای تعریف شده در آئین نامه مصوب آن از جمله معماری، ساخت، برق، مکانیک و آتش نشانی هستند. سازه این ساختمان بتنی و سیستم تهویه مطبوع آن، چیلر و فن کویل است. برای هر فروشگاه به صورت مجزا تابلو برقی در نظرگرفته شده است و هم چنین طراحان و مجریان واحدها، ملزم هستند در طراحی مجدد تاسیسات برق و مکانیک به معماری فعلی آنها و تمامی استاندارهای پیش بینی شده توجه کنند. فروشگاه شماره ۳۶۰، با مساحت۲۷۰ مترمربع در راسته ایرانی واقع شده که فعالیت تعریف شده مجموعه برای آن، عرضه فرش دستباف ایرانی است.

موضوع پروژه: طراحی داخلی یک واحد فروشگاهی، به منظور ارائه کلکسیونی از فرش های نفیس ‌و آنتیک ایرانی است که در بخش راسته بازار ایرانی میکامال جزیره کیش عرضه خواهد شد. فرش ایرانی، با قدمتی چندهزار ساله و با بهره‌گیری از سنت‌های دیرپای نواحی مختلف این مرز و بوم، آینه تمام نمای  هنر و فرهنگ ما‌ست، از این رو  با در نظرداشتِ جوانب مختلف فرهنگی، اجتماعی و تاریخی این صنعت کهن، طراحی این پروژه را همچون فرصتی مغتنم به منظور تقویت این مهم دانستیم تا از رهگذر آن، این هنر ایرانی را از کالایی نهفته در پستو و حجره های دیروز به‌ مینیاتور و  تابلو نقاشی در فضای گالری معاصر برکشیم و از این طریق امکان حضور هنری سنتی در فضایی مدرن و معاصر فراهم شود.

برنامه: برنامه پروژه از چند فضای مستقل اعم از فضای ورودی، جایگاه ویژه (VIP)، گالری ها و مدیریت تشکیل شده است که با  فصل مشترک هایشان یک کل منتظم را شکل می دهند.

طراحی معماری: با توجه به روند پرسرعت مواجهه ایرانیان با مدرنیته و تاثیرات برگشت‌ناپذیر آن بر عوامل و عناصر گذشته، برآن شدیم تا با ارائه راه‌حلی معمارانه، به بازخوانی الگوهای معماری قدیم و  ایجاد پلی ما بین تجربه فضایی دنیای امروز و دیروز بپردازیم. 

بی‌تردید هر انسانی در جهان ذهن خود انباشتی از خاطرات دارد که در بخش اعظم آن تصاویر ذهنی از گذشته و روزگار قدیم جای گرفته است؛ گذشته ای که به طور مستمر و ناخودآگاه ما را با جهان امروزمان رودررو می‌سازد و در پی تطبیقی دوباره برمی‌آید. "تعلق خاطر" مفهومی بنیادین است که به تجربیات امروزین ما از فضاهای مختلف، معنا می‌بخشد به گونه‌ای  که گوشه ای  را دنج می شماریم و گوشه ای دیگر را نه و ...

با توجه به هندسه فضا، بخش کشیده و یکپارچه را که دارای بیشترین عمق دید است، به گالری ها و دو بخش منفصل دیگر را به ورودی و مدیریت اختصاص داده‌ایم؛ که به منظور تقویت این حس، از دو المان هنر معماری و فرش ایرانی بهره جسته‌ایم تا بر موضوع و حس دعوت کنندگی تاکید بیشتری کرده باشیم: چهارطاقی در فضای هشتی ورودی که از خطوط طاق های جناغی واقع در بازار ایرانی الهام گرفته و با رنگ‌‌آمیزی آن به رنگ لاکی که یادآور قالی اصیل این سرزمین برای ما ایرانیان است.

با توجه به اهمیت فضای مدیریت، در این بخش نیز همین اتمسفر را تکرار کرده‌ایم. در بخش گالری ها، با افزایش ارتفاع سقف و استفاده از رنگ خاکستری و کاهش شدت نور محیطی، فضایی به سان موزه ایجاد کرده‌ایم تا نگاه مخاطب را به صورت ویژه روی فرش ها هدایت و متمرکز کنیم. سه گالری در این بخش وجود دارند، گالری شماره یک مزین شده به کاشی های دست ساز، در مجاورت درب و پنجره گره چینی شده بازار قرار گرفته، که گالری «شاه نشین» نام نهاده‌ایم تا  با چیدمان مبلمانی درخور، میزبان مهمان های فروشگاه باشد. با گذر از گوشواره هایی با بدنه های نیمه شفاف از تارهای لاکی رنگ در دو جبهه چپ و راست، به گالری شماره دو - اتاق گوشواره و در نهایت به گالری شماره سه که در آن دار قالی آویخته ای که خاطرات دیرین، هویت و فرهنگ ایرانی‌مان را  به تصویر می کشد می رسیم. سومین گالری را «ترنج» نامیده‌ایم که از شاخصه‌ها و اصطلاحات مهم حوزه هنر فرش‌بافی است.

 

 


 

منابع:

www.Caoi.ir