جزئیات خبر

استودیو Aleatek طراحی غرفه صربستان را در نمایشگاه اکسپو 2025 اوزاکا رونمایی کرد


 

مفهوم "جنگل شناور" استودیو Aleatek به عنوان برنده مسابقه طراحی غرفه صربستان در اکسپو اوزاکا 2025 اعلام شده است. این غرفه در ورودی غربی و زمین پلازا قرار دارد و هدف آن تفسیر فرهنگ صربستان و چشم‌انداز طبیعی این کشور از طریق بیان معماری است. استراتژی طراحی، همچنین با موضوع "بازی برای بشریت" نمایشگاه تخصصی سال 2027 که در بلگراد برگزار می شود، همسو است.

غرفه صربستان برای نشان دادن انسجام بین میراث فرهنگی و طبیعی کشور و مشارکت آن در علم و توسعه جهانی طراحی شده است. این غرفه از بازدیدکنندگان استقبال می کند تا ادغام مناطق شهری و طبیعی را تجربه کنند. این طرح از "Ratno ostrvo" الهام گرفته شده است، یک جزیره پارک طبیعی دست نخورده در مرکز پایتخت صربستان، که موقعیتی متضاد از هم پوشانی شهرنشینی متراکم و مناظر طبیعی بکر به همراه دارد.

 

 

این پروژه، یک جزء "شناور" را به شکل یک نمای سبز مرتفع به نمایش می گذارد. این حرکت، طبقه همکف نمایشگاه را باز می کند و امکان گردش آزادانه و امکانات عمومی را فراهم می کند. سپس مسیر اکتشاف بازدیدکنندگان را مستقیماً از طریق یک پلکان شهری به سطح 2 هدایت می‌کند، جایی که نمایشگاه مضامین تکرار شونده در آن قرار دارد. این بخش "صربستان سرزنده" نام دارد. با اشاره به نمایشگاه آینده بلگراد 2027، نمایشگر تعاملی، سرزندگی و خلاقیت را تشویق می کند.

عنصر طبیعی "جنگل شناور" با هدف ترویج راه حل های میکرو اقلیم سالم، ایجاد یک اکوسیستم پر رونق با ایجاد تعادل بین ویژگی های طبیعی و شهری است. نماهای سبز را می توان هم در داخل و هم در فضای باز تجربه کرد که باعث افزایش بهره وری انرژی و نگهداری آسان می شود. نماها همچنین آینه جنگل شهری است، در حالی که فضای داخلی، نوآوری های تکنولوژیکی و راه حل های طراحی یکپارچه با هدف نشان دادن چشم اندازی از زندگی متنوع در آینده را برجسته می کند.

 

 

چندین کشور دیگر نیز طراحی غرفه های ملی خود را برای شکل گیری در اکسپو اوزاکا 2025 نشان داده اند. در میان آنها، پاویون (غرفه)  فرانسه توسط Coledfy و CRA-Carlo Ratti Associati برای برجسته کردن زیستگاه های طبیعی و مصنوعی طراحی خواهد شد، غرفه ایالات متحده نیز توسط معماران  Trahan با تمرکز بر نوآوری های آمریکایی طراحی خواهد شد، در حالی که کشورهای شمال اروپا، AMDL CIRCLE را برای ایجاد ساختاری برای نشان دادن روح و دید آنها در ارتباط نزدیک با طبیعت انتخاب کرده اند. این نمایشگاه بین المللی که از 13 آوریل 2025 تا 13 اکتبر 2025 برگزار می شود، از طرح اصلی طراحی شده توسط معمار سو فوجیموتو پیروی می کند.

 

 

 


 

منابع:

www.archdaily.com