جزئیات خبر

هفت مورد از جدیدترین آسمان خراش های طراحی شده توسط گروه معماری BIG


 

پس از اتمام The Spiral (اسپیرال) در نیویورک، ما به هفت مورد از جدیدترین آسمان‌خراش‌های طراحی شده توسط معمار آن، استودیوی دانمارکی BIG، به همراه یک «منظره‌گر» نگاه می‌کنیم.

از CapitaSpring (کپیتا اسپرینگ) در سنگاپور تا O-Tower ( ا-تاور) در چین، ترکیبی از پروژه‌های اخیراً تکمیل شده و پروژه‌های دیگر که هنوز در حال ساخت هستند، فهرست برج‌های این استودیو را تشکیل می‌دهند که در سال 2005 توسط معمار دانمارکی Bjarke Ingels تأسیس شد.

موضوعات مشترک در سرتاسر پروژه‌ها شامل ترکیب فضای سبز برای نزدیک‌تر کردن ساکنان به طبیعت و اشکال غیرعادی است که آسمان‌خراش‌های جعبه‌ای شکل سنتی را به چالش می‌کشند.

 

هشت مورد از جدیدترین آسمان خراش های طراحی شده توسط BIG به شرح ذیل است:

 

 

The Spiral (2023) (اسپیرال یا مارپیچ)

این آسمان‌خراش فوق‌بلند 304 متری که نام مناسبی دارد ) (The Spiral، با مجموعه‌ای از تراس‌های پلکانی که به سمت بیرون و اطراف آن می‌پیچند، تعریف می‌شود.

تراس ها به عنوان ادامه High Line )های لاین – پارک خطی 1 مایلی در نیو یورک) در نظر گرفته شده بودند، و پوشش گیاهی خطی برجسته در کنار آن قرار گرفته است. اینگلز گفته است که این پروژه "زندگی روزمره ساکنان را به هوا و نور بیرون گسترش می دهد".

 

 

  (کپیتا اسپرینگ)CapitaSpring (2022)

CapitaSpring که در سال 2022 با همکاری گروه معماری (کارلو راتی)Carlo Ratti  تکمیل شد، آسمان‌خراشی با ارتفاع 280 متر در سنگاپور است که دارای نماهای چشمگیر است.

 

این دهانه‌های کنده کاری شده، فرم هایی از فضای سبز، از جمله یک پارک عمودی چهار طبقه به نام واحه سبز که در وسط برج قرار گرفته است را قاب می‌کنند.

 

به گفته اینگلز: "CapitaSpring مانند چشم اندازی از آینده است که در آن شهر و روستا، فرهنگ و طبیعت می توانند همزیستی کنند و مناظر شهری می توانند بدون محدودیت در بعد عمودی گسترش یابند."

 

 

  (ایکوان)Iqone (2022)

کوتاه‌ترین ساختمان در این فهرست، Iqon است، یک آسمان‌خراش مسکونی که سال گذشته توسط این استودیو در کیتو تکمیل شد. با این حال، با 133 متر ارتفاع، بلندترین ساختمان در پایتخت اکوادور است.

Iqon با نمای بالکن های آبشاری پر از گیاه، توسط BIG چیده شده است تا مناظری از شهر و آتشفشان پیچینچا را قاب کند.

 

 

برج Telus Sky (2020) (تلوس اسکای)

BIG هنگام ایجاد برج Telus Sky، به منظور تنوع بخشیدن به خط افق در کلگری، آلبرتا، یک نمای "شبه زنانه" را انتخاب کرد.

اینگلز می‌گوید: تلوس که توسط آسمان‌خراش‌های بلوکی که توسط شرکت‌های نفتی اشغال شده‌اند، احاطه شده است، مانند یک خانم است که با دسته ای از گاوچران ها ایستاده است.

نمای پیکسلی آن به صورت مورب، 222 متر از پایه خود به سمت بالا می‌پیچد که نشان‌دهنده تغییر بین برنامه‌های اداری و مسکونی در داخل است.

 

 

خانه ونکوور (2020)

شکل خانه ونکوور، با ارتفاع 155 متر در کانادا نیز از پایه خود به سمت بالا می پیچد. با این حال، در این مورد، پاسخی به محدودیت های سایت پروژه است.

به گزارش BIG، شبه مجسمه‌ای ساختمان را 30 متر از پل مجاور عقب می‌اندازد و از تحت الشعاع قرار گرفتن یک پارک محلی جلوگیری می‌کند. انگیزه BIG این است که این پروژه به عنوان طرحی برای تغییر مکان های نامناسب درشهر ها عمل کند.

 

 

برج های کیانهای پریسما (در حال ساخت)

یک جفت حجم متمایل که به سمت آسمان به صورت مخروطی بالا می روند، برج‌های کیانهای پریسما را که در حال حاضر در شنژن چین در دست ساخت هستند، مشخص می‌کند.

آسمان‌خراش‌ها، که شامل ترکیبی از اقامتگاه‌ها و ادارات هستند، با «درزهای باز» طراحی شده‌اند که با باغ‌ها و تراس‌های بیرونی پر شده‌اند.

در حالی که ارتفاع برج اداری به 250 متر می رسد، برج دیگر به 300 متر می رسد تا ارتفاع مورد نیاز برای طبقه بندی شدن به عنوان یک آسمان خراش فوق العاده را کسب کند.

 

 

ا- تاور (در حال ساخت)

آسمان خراش دیگری که در حال حاضر توسط BIG در حال ساخت است، O-Tower است که برای سازنده گوشی های هوشمند چینی OPPO در هانگژو طراحی شده است.

این پروژه با شکل غیرمعمول حلقه بی نهایت خود که یک حیاط باز را در مرکز آن قاب می کند متمایز خواهد شد. به گفته این استودیو، این آسمان‌خراش دایره‌ای قرار است به عنوان یک "نقطه عطف نمادین و دروازه" به شهر علمی-فناوری آینده باشد.

 

 

پردیس گوگل (در حال ساخت)

مقر آینده گوگل با امتداد 330 متر، آسمان خراش نیست، بلکه به عنوان یک زمین خراش توصیف می شود. در واقع، این ساختمان بلندتر از بلندترین ساختمان بریتانیا است.

این ساختمان که در حال حاضر در لندن در حال ساخت است، با همکاری استودیو هیترویک طراحی شده است و دارای یک باغ روی پشت بام و یک مسیر برای دویدن خواهد بود.

 

 


 

 

منابع:

www.archdaily.com